Under 13 Girls' Competition

Holders: Charles Darwin School (Bromley SFA)

Round 1

Limit Date: 6th Oct

Round 2

Limit Date: 3rd Nov

Round 3

Limit Date: 1st Dec

Quarter-Finals

Limit Date: 19th Jan

Semi-Finals

Limit Date: 2nd Feb (fixed date)

Fixture Date
4.01vs4.0202-Feb
4.03vs4.0402-Feb
Home Away
There are currently no results to show
Home Away
There are currently no results to show

All Participants

Team
Bromley High School
Orchards Academy
Farringtons School
Wilmington Academy
Harris Academy Beckenham
Inspiration Academy
Bullers Wood School
Harris Academy Falconwood
Mascalls Academy
Charles Darwin School
Bexley GS
Darrick Wood School
Halley Academy
Bishop Justus C of E School
Hayes School
Bexleyheath Academy
Bonus Pastor Catholic College
St Paul's Academy
Welling School
St John's School
King Henry School
John Wallis C of E Academy
Dartford GS for Girls
Leigh Academy
Rochester GS
Abbey School
Highworth GS
Folkestone Academy
Sittingbourne CC
Valley Park School
Rainham School for Girls
Queen Elizabeth's GS
Maidstone GS for Girls
St Gregory's School
Oasis Academy (IOSA)
Walderslade Girls' School
King Ethelbert School
Highsted GS
Charles Dickens School
St Edmund's Catholic School
Chatham & Clarendon GS
Ursuline College
Saint Anselm's Catholic School
Herne Bay High School
Invicta GS
Fulston Manor School
Tunbridge Wells Girls' GS
Hartsdown Academy
Westlands School
Simon Langton Girls' GS
Dover Christ Church Academy
Marsh Academy
Dane Court GS

Past Winners

1998-99 Wrotham & St John's - Trophy Shared; 1999-00 Darrick Wood; 2000-01 Homewood; 2001-02 St. John Rigby; 2002-03 Beaverwood SFG; 2003-04 Bexleyheath; 2004-05 St. Paul's R.C; 2005-06 Darrick Wood; 2006-07 Darrick Wood; 2007-08 Westlands; 2008-09 Bexleyheath; 2009-10 Tunbridge Wells GGS; 2010-11 Charles Darwin; 2011-12 Leigh Academy; 2012-13 Leigh Academy; 2013-14 Highworth GS; 2014-15 Highworth GS; 2015-16 Highworth GS & Hayes - Trophy shared;
2016-17 Maidstone GGS; 2017-18 Charles Darwin.

REMINDERS

  • Players must be over 11 and under 13 as at midnight 31st August/1st September 2018 (i.e. in Years 7 and 8 in the 2018-2019 academic year).
  • Any player who plays in this competition is ineligible to play in the KSFA Under 12 Denis O’Donovan Trophy, the KSFA Under 12 Kengate-Beasley Trophy, the KSFA Under 13 Kent Messenger Shield and the KSFA Under 14 Armory Trophy. Schools that breach this requirement will be removed from all applicable competitions.
  • Matches are 30 minutes each way. Extra time of 10 minutes each way must be played in all games that are level at the end of normal time. If scores remain level, the tie must be decided by penalties.
  • Matches must be played as scheduled and, in accordance with the undertakings given by schools when entries were submitted, must avoid curriculum time for playing and travelling whenever possible. Matches can only be played in midweek by mutual agreement – failing such agreement, they must be played on a Saturday.
  • Schools with players in the KSFA Under 14 Girls Squad must avoid arranging games on dates when the county squad is playing or in the 48 hours prior to a county game (there will be county games on Saturday 8th September, Saturday 13th October, Saturday 10th November, Saturday 8th December, Saturday 12th January, Saturday 9th February and Saturday 9th March). Schools with players in the Kent Under 14 girls Squad must also avoid arranging games on dates when the county squad has training scheduled(Monday evenings as follows: 3rd September, 8th October, 5th November, 3rd December, 7th January, 4th February, 4th March).
  • The winning school is responsible for entering the result (and the goalscorers for both teams) on the KSFA website within two hours – failure to do so may incur a fine of £10.00.
  • Schools are expected to fulfil their responsibilities to their own players and to other schools in the competition - withdrawal from the competition may be subject to a fine of £50.00